Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μιλάνο – Παναθηναϊκός 66-64 (vid)

Μιλάνο – Παναθηναϊκός 66-64 (vid)

dimitris diamantidis panathinaikos

dimitris-diamantidis-panathinaikos

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα (66-64) του στην Ευρωλίγκα γνώρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος δεν κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο της Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Μοιραίος παίκτης του “τριφυλλιού” ήταν ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ο οποίος απέτυχε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αστοχώντας από την γραμμή των ελευθέρων βολών και ενώ απέμεναν επτά δέκατα του δευτερολέπτου για τη λήξη.

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε μέχρι τέλους το παιχνίδι, κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ (41-28), ήταν εύστοχος στα τρίποντα (44%) και παρολίγο να πάρει τη νίκη σε έναν αγώνα, στον οποίο έκανε 21 λάθη!! Η ήττα αυτή δεν “πληγώνει” την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, η οποία υπερασπίστηκε το +27 του πρώτου γύρου και εξασφάλισε την τρίτη θέση του ομίλου της. Το παιχνίδι με τη Μπαρτσελόνα την επόμενη αγωνιστική στο ΟΑΚΑ θα είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ νευρικά με το παιχνίδι, με τους παίκτες του Ιβάνοβιτς να επιδίδονται σε ένα διαγωνισμό λαθών. Η Αρμάνι Μιλάνο εκμεταλλεύτηκε του μουδιασμένο ξεκίνημα του “τριφυλλιού” και προηγήθηκε με 15-8 στο 9’ και με 18-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η είσοδος του Γιάνις Μπλουμς έδωσε πνοή και κυρίως σκορ στους φιλοξενούμενους. Ο Λετονός γκαρντ με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 18-17, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Παππάς και Σλότερ αδυνατούσαν να βρουν το δρόμο προς στο καλάθι και σαν να μην έφτανε αυτό, έκαναν και λάθη, με αποτέλεσμα η Αρμάνι Μιλάνο να ξεφύγει με 9 πόντους (30-21 στο 17’).

Ένα τρίλεπτο σκληρής άμυνας και φαντασίας του μαέστρου Δημήτρη Διαμαντίδη αρκούσε ώστε ο Παναθηναϊκός να επιστρέψει άμεσα στο παιχνίδι και να κλείσει το ημίχρονο, όντας πίσω στο σκορ μόλις με τέσσερις πόντους (32-28).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ιβάνοβιτς μπήκαν φουριόζοι και με ένα σερί 5-0 προηγήθηκαν με 33-32 στο 22’. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο –πόντο, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν αρχικά με 6 πόντους (44-38) χάρη σε δύο τρίποντα των Σάμουελς και Μος και τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν άμεσα και να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα (46-45) χάρη σε τρίποντα των Φώτση- Διαμαντίδη και δύο βολές του Γκιστ. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους Ιταλούς μπροστά στο σκορ με 52-51.

Παρόμοια η εικόνα του παιχνιδιού και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο αλλά και τον τελευταίο λόγο. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να κάνει πολλά λάθη, με την Αρμάνι Μιλάνο να τα εκμεταλλεύεται στο έπακρο και να προηγείται με 62-56 στο 37’.

Ο Γιάνις Μπλουμς μπήκε στα τελευταία λεπτά στο παρκέ για να βοηθήσει τον Παναθηναϊκό στην επίθεση και με δύο τρίποντες “βόμβες” του και δύο βόλες του Ράιτ, το “τριφύλλι” πλησιάσε και πάλι στον πόντο (65-64 στο 39’). Ο Ράιτ απέτυχε, όμως, στη συνέχεια να δώσει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό και ο Μέλι με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 66-64, καθώς ο Διαμαντίδης μπορεί να κατάφερε να πάει στη γραμμή των ελευθέρων βολών στην εκπνοή του παιχνιδιού αλλά ήταν άστοχος.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 32-28, 52-51, 66-64.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Ράγκλαντ 7 (1), Μπρουκς 6, Τζεντίλε 9, Τσερέλα 2. Μέλι 4 (1), Μίτσαμ, Κλέιζα 2, Τζέιμς 4, Χάκετ 21 (3), Σάμουελς 8 (1), Μος 3 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 17 (3), Γιάνκοβιτς, Φώτσης 6 (2), Παππάς, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 12 (2), Γκιστ 8, Μπατίστα 4, Μπλουμς 13 (4), Ράιτ 2.