Κεντρική Basket League Αγώνες Δόξα Λευκάδας – Τρίκαλα 72-80

Δόξα Λευκάδας – Τρίκαλα 72-80

leukada trikala

leukada-trikala

Έπειτα από 4 ανεπιτυχή αποτελέσματα τα Τρίκαλα (3-9) κατάφεραν να πάρουν το σημαντικό διπλό στην μάχη της παραμονής απέναντι στη Λευκάδα (2-10) με 72-80. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ο τρομερός Λίποβι με 25  πόντους. Η εκπληκτική τελευταία περίοδος με σκορ 12-29, ήταν που οδήγησε τους φιλοξενούμενους στην ανατροπή και στο ροζ φύλλο αγώνα.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου προηγήθηκε με 8-4, χάρη σε 3 συνεχόμενους πόντους από τον Ντόμπλα στο 3′. Τα Τρίκαλα όμως αντέδρασαν και με εύστοχο τρίποντο του Μπιρούτα πέρασαν μπροστά στο σκορ με 10-13, στο 6′. Το κάρφωμα του Κάφεϊ θα ανεβάσει τη διαφορά στους 4 (14-18), που θα είναι και το σκορ για το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο οι νησιώτες αντέδρασαν και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 17-21, στο 12′, πήραν το προβάδισμα χάρη στο τρίποντο του Ταπούτου με 22-21. Το εύστοχο λεϊ απ του Δεμερτζή ;έκανε το 26-24, στο 15′. Ο Τσαγκαράκης όμως με τρίτο του εύστοχο τρίποντο και φάουλ έφερε και πάλι την ομάδα του μπροστά με 26-28. Οι 8 συνεχόμενοι πόντοι του πολύ καλού Ταπούτου έφεραν και πάλι τους Λευκαδιώτες να προηγούνται με 35-32, 3′ πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Οι 4 πόντοι του Λίποβι έκαναν το 39-38 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Ταπούτος με 4/4 εύστοχα τρίποντα και 15 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο, ενώ για τους φιλοξενούμενους μέχρι εκείνο το σημείο τραβούσε το ”κουπί” στην επίθεση ο Τσαγκαράκης με 14 πόντους.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, τα εύστοχα τρίποντα των Τσαλδάρη και Ρόμπινσον έφεραν για πρώτη φορά μπροστά την Λευκάδα με 10 (50-40), στο 23′. Το εύστοχο τζαμπ σουτ του Λίποβι κατέβασε την διαφορά από τα διψήφια επίπεδα και έκανε το 55-48,στο 26′. Το εύστοχο λεϊ απ του Μπασάντε έκανε το 60-51 που ήταν και το σκορ για την τρίτη περίοδο.

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα ο Λίποβι με 7 αναπάντητους πόντους έκανε το 60-59, 7′ πριν από τη λήξη του αγώνα και θα δώσει διαφορετικό ενδιαφέρον στα εναπομείναντα λεπτά. Ο 25χρονος Ουκρανός ήταν ”καυτός” και συνέχισε να οδηγεί την ομάδα του διαμορφώνοντας το 64-69, στο 35′. Ο φόργουορντ των Τρικάλων βομβάρδιζε ασταμάτητα το αντίπαλο καλάθι και με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στο +10 (65-75), 3′ πριν από το άκουσμα της κόρνας. Το τζαμπ σουτ του Κάφεϊ διαμόρφωσε το τελικό 72-80.

Κορυφαίος για τους νικητές ο εκπληκτικός Λίποβι με 25 πόντους και άξιο συμπαραστάτη τον Κάφεϊ με 14, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Ταπούτος και Ρόμπινσον με 16 πόντους έκαστος.

Με τη νέα χρονιά τα Τρίκαλα θα υποδεχθούν τον ανεβασμένο Κολοσσό μετά τη νίκη επί της ΑΕΚ, ενώ η Λευκάδα θα αντιμετωπίσει το Ρέθυμνο στην Κρήτη σε μία εξαιρετικά δύσκολη αποστολή.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 39-38, 60-51, 72-80
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): ΣΚοτ 9(1), Μπασάμπε 11, Ντόμπλας 12, Ρόμπινσον 16(4), Τσαλδάρης 3(1), Πεταλωτής, Δεμερτζής 2, Ταπούτος 16(4), Ψαθάς 1, Αμποτ 2
ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Κάφεϊ 14(1), Μπιρούτα 9(1), Τσαγκαράκης 14(3), Μπάρλοου 10(1), Χάουτον 7, Λίποβι 25(4), Πουλιανίτης, Καλλές, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης