Κεντρική Διεθνή Όλντενμπουργκ – ΠΑΟΚ 83-71

Όλντενμπουργκ – ΠΑΟΚ 83-71

Xatser Xatcher Xacher paok Oldenbourg

Xatser-Xatcher-Xacher - paok-Oldenbourg

Για 18 λεπτά ήταν ανταγωνιστικός ο ΠΑΟΚ στην Γερμανία, όπου γνώρισε την ήττα από την Όλντενμπουργκ με 83-71. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου κατάφεραν στην πρώτη περίοδο, αλλά και στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου δεκαλέπτου να βρίσκονται είτε μπροστά στο σκορ είτε πολύ κοντά στους γηπεδούχους, όμως τα πολλά λάθη στην άμυνα και η αστοχία στην επίθεση τους στοίχισαν τη νίκη.

Η Όλντενμπουργκ, εκμεταλλεύθηκε κάθε λάθος του “Δικεφάλου του Βορρά”, είχε ως όπλο της τα τρίποντα (13/28) και ζευγάρωσε έτσι τις νίκες απέναντι του.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κρις Κρέιμερ με 23 πόντους, ενώ κορυφαίος του ΠΑΟΚ ήταν ο Νίκολα Μάρκοβιτς με 11 πόντους.

Η Όλντενμπουργκ ξεκίνησε με τους: Κρέιμερ, Ματσάντο, Πόλντινγκ, Αλεκσάντροφ και Κβάλε, ενώ η αρχική πεντάδα του ΠΑΟΚ αποτελούνταν από τους: Τέπιτς, Βασιλειάδη, Μαργαρίτη, Σχορτσανίτη και Χάτσερ.

Η Όλντενμπουργκ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-0 και 6-1, χάρη σε δύο τρίποντα του Πόλντινγκ. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα και με τον Χάτσερ να πετυχαίνει 5 αναπάνητους πόντους και τον Βασιλειάδη να ευστοχεί σε δίποντο, πήρε το προβάδισμα με 8-6 (6′ πριν το τέλος της περιόδου). Οι Γερμανοί πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ με 13-10 με τον Ντάγκινς, όμως οι Βασιλειάδης και Χάτσερ σκόραραν από 5 πόντους ο καθένας φέρνοντας τον “Δικέφαλο” στο +5 (15-20, 3′ πριν το τέλος του δεκαλέπτου). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και με τον Αλεκσάντροφ να ευστοχεί σε τρίποντα με την κόρνα της λήξης ισοφάρισαν σε 24-24.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με τον Αλεκσάντροφ να ευστοχεί σε τρίποντο για το 27-24. Ο Κρέιμερ πρόσθεσε άλλους 5 πόντους για το 32-26 (σκόραρε ο Μάρκοβιτς ενδιάμεσα), όμως οι “ασπρόμαυροι” με σερί 7-0 από τους Τσόχλα και Σχορτσανίτη ανάγκασαν τον Μπλάντεν Ντρίγεντσιτς να καλέσει τάιμ άουτ (32-33, 5:03 για το ημίχρονο). Η γερμανική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει με τους Πόλντινγκ και Σβέθλεμ, αλλά οι Τσόχλας και Βασιλειάδης κράτησαν κοντά στο σκορ τον ΠΑΟΚ (40-39). Στα τελευταία 1:45 για το ημίχρονο, η Όλντενμπουργκ χτύπησε και πάλι τις αδυναμίες του ΠΑΟΚ και με τρίποντα των Πόλντινγκ και Βίμπεργκ και ενδιάμεσα καλάθι του Κρέιμερ, πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 48-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, Ντάγκινς και Κρέιμερ συνέχισαν να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ, με τον Σχορτσανίτη να προσπαθεί να λύσει μόνος του το επιθετικό πρόβλημα του ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει τους 15 πόντους (58-43). Οι Θεσσαλονικείς αδυνατούσαν ξεκολλήσουν από τους 43 πόντους, γεγονός που δεν… συγχώρησαν οι παίκτες της Όλντενμπουργκ εκτοξεύοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στους 23 πόντους (66-43, 3:45 για το τέλος της 3ης περιόδου). Ο Κακαρούδης με τρίποντο μείωσε σε 66-46, ενώ στους 20 πόντους κράτησαν τη διαφορά και οι Μαργαρίτης και Ντούβνιακ με εύστοχες βολές. Όμως, ο Λόκχαρτ με 2/2 βολές και ο Σβέθλεμ με τρίποντο στην εκπνοή, έφεραν για πρώτη φορά στον αγώνα την Όλντενμπουργκ μπροστά στο σκορ με 25 πόντους (74-49).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, Κρέιμερ και Κβάλι ανέβασαν τη διαφορά στους 28 πόντους (78-51), όμως οι Ντούβνιακ και Μάρκοβιτς με εύστοχα σουτ δύο πόντων και ο Τέπιτς με τρίποντο μείωσαν σε 78-58. Ο Ντάγκινςμε τρίποντο έκανε το 81-58 και ο Σούλης Μαρκόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ. Το τάιμ άουτ έδειξε να πιάνει τόπο, μιας και οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σερί 13-2 στα τελευταία 5′ έριξαν τη διαφορά στους 12 πόντους.

Διαιτητές: Ράντοβιτς – Βικλίτσκι – Μπάλακ.
Τα δεκάλεπτα: 24-24, 48-39, 74-49, 83-71.
ΟΛΝΤΕΝΜΠΟΥΡΓΚ (Ντρίγεντσιτς): Κρέιμερ 23 (2), Ματσάντο 1, Βίμπεργκ 3 (1), Κράμερ, Σμόλντερς 3, Λόκχαρτ 4, Πόλντινγκ 12 (4), Αλεκσάντροφ 12 (2), Σβέθελμ 7 (2), Κβάλι 4, Ντάγκινς 12 (2).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 5 (1), Λιάπης 4 (1), Βασιλειάδης 10 (2), Κακαρούδης 3 (1), Τσόχλας 8 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 2, Κώττας, Σχορτσανίτης 7, Ντούβνιακ 11 (2), Μάρκοβιτς 11, Χάτσερ 10 (1).