Κεντρική Basket League Αγώνες ΚΑΟΔ – Παναθηναϊκός 65-81

ΚΑΟΔ – Παναθηναϊκός 65-81

kaod pao

kaod-pao

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε περισσότερο από όσο θα περίμενε κόντρα στον μαχητικό ΚΑΟΔ αλλά εν τέλει τρέχοντας ένα σερί 10-0 στα τελευταία λεπτά κατάφερε να κλείσει την υπόθεση νίκη επικρατώντας με 81-65.

Ο Διαμαντίδης χρειάστηκε να αγωνιστεί σχεδόν 32 λεπτά καθώς ο Παναθηναϊκός έμοιαζε χαμένος και ο αρχηγός έκανε τα πάντα για να τον οδηγήσει στη νίκη τελειώνοντας το ματς με 14 πόντους (2/2 διπ.-2/3 τρ.-4/6 βολές), 5 ριμπάουντ και 10 ασίστ, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Εστεμπάν Μπατίστα και Τζέιμς Γκιστ που σημείωσαν 20 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Από την ομάδα του Κώστα Μέξα, εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Μαρκ Μισέλ που έβαλε δύσκολα στους ψηλούς του “τριφυλλιού” σημειώνοντας 14 πόντους με τον Θόδωρο Ζάρα να αποτελεί σταθερή αξία σκοράροντας, επίσης, 14 πόντους και μοιράζοντας 5 ασίστ.

Οι άμυνες πήγαν περίπατο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν ένα γρήγορο παιχνίδι και το σκορ να πηγαίνει σε υψηλά επίπεδα. Ο ΚΑΟΔ “χτυπούσε” στη ρακέτα  με τον εξαιρετικό Μισέλ, ενώ ο Παναθηναϊκός εκτελούσε κυρίως από την περιφέρεια με τον Σλότερ αλλά και από το ζωγραφιστό με τον Μπατίστα. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 25-24.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στη συνέχεια. Ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να παίξει άμυνα, περιόρισε τα ατού των δραμινών και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, όντας μπροστά με διαφορά 8 πόντων (44-36).

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ιβάνοβιτς συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα. Παππάς, Μπατίστα και Διαμαντίδης τραβούσαν το σκορ στην επίθεση, με τον Παναθηναϊκό να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο, προηγούμενος με 62-51. Και εκεί όπου όλα έδειχναν πως έχουν κριθεί, ο ΚΑΟΔ εξαπέλυσε αντεπίθεση και πλησίασε στους 6 (66-60), ωστόσο το ξέσπασμα του δεν είχε συνέχεια, καθώς οι “πράσινοι” σοβαρεύτηκαν και αιχμές του δόρατος στην επίθεση τους Διαμαντίδη, Γκιστ, Παππά και Μπατίστα καθάρισαν το παιχνίδι στο τέλος, φτάνοντας δίχως να αγχωθούν στην τελική επικράτηση.

Διαιτητές: Κορομηλάς – Μητσόπουλος – Διαμαντής.
Τα δεκάλεπτα: 24-25, 36-44, 51-62, 65-81.
ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 5 (1), Τρότερ 4 (1), Χάρις 8, Άτκινς, Όντομ 10 (1), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 14, Ζάρας 14 (1), Λο, Παπαμακάριος 10 (2).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 12 (3), Μποχωρίδης 1, Γιάνκοβιτς 3 (1), Φώτσης 4, Παππάς 12, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 14 (2 τριπ., 10 ασ., 5 ριμπ.), Γκιστ 15 (2), Μπατίστα 20, Λούντζης, Λαουάλ.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…