Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα

Τα αποτελέσματα

ioannis bourousis real unics

ioannis-bourousis-real-unics

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος “εκτέλεσε” στην εκπνοή την Ούνικς, η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε δια πυρός και σιδήρου από το Καζάν, επικρατώντας με 76-75. Ο Τζέιμς Γουάιτ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη 7 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του παιχνιδιού, αλλά λογάριασε δίχως τον Ισπανό γκαρντ.

Την πρώτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα πέτυχε η Ζαλγκίρις Κάουνας η οποία συνέτριψε εντός έδρας τη Νίζνι με 97-63 για τον δεύτερο όμιλο. Οι Λιθουανοί ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκαν με 48-24 και ακολούθως συντήρησαν άνετα την διαφορά μέχρι το τέλος.

Η Λιμόζ κράτησε “αλώβητη” την έδρα της, έκαμψε την αντίσταση της Τσεντεβίτα με 71-60 και πήρε το πρώτο ροζ φύλλο στον δεύτερο όμιλο της διοργάνωσης. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοπορία στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Η Αναντολού Εφές “απέδρασε” με το διπλό από την Ιταλία, έριξε στο… καναβάτσο τη Σάσσαρι με 82-75 και έκανε το “δύο στα δύο” στον πρώτο όμιλο. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς και του Στράτου Περπέρογλου έβαλε τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο δεκάλεπτο, όπου επέβαλε το ρυθμό της και βρέθηκε να προηγείται με 24-16. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι δεν απώλεσαν ποτέ την προβάδισμα.

Με τρίποντο του Κώστα Βασιλειάδη, ακριβώς με την εκπνοή της αναμέτρησης, η Μάλαγα επιβλήθηκε εντός έδρας της Άλμπα Βερολίνου με 87-84 και πέτυχε την δεύτερη σερί νίκη της στον δεύτερο όμιλο. Από την άλλη οι Γερμανοί υποχώρησαν στο 0-2.

Τα αποτελέσματα:
Ούνικς Καζάν – Ρεάλ Μαδρίτης 75-76
Ζαλγκίρις Κάουνας – Νίζνι 97-63
Λιμόζ – Τσεντεβίτα 71-60
Σάσαρι – Αναντολού Εφές 75-82
Μάλαγα – ‘Αλμπα Βερολίνου 87-84

Δια χειρός Γιουλ… δεύτερη νίκη για τη “βασίλισσα”

rudy-fernandez-real-unics

Τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επιβλήθηκε εκτος έδρας της Ούνικς Καζάν με 76-75, χάρη σε καλάθι του Σέρχιο Γιουλ με τη λήξη του παιχνιδιού.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και έχοντας τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ προηγήθηκε με 25-18 στο 13′ και με 31-20 στο 15′. Ωστόσο στη συνέχεια οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη αντέδρασαν, έσφιξαν την άμυνα τους και κατάφεραν να ψαλιδίσουν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους στο ημίχρονο (35-31).

Στην επανάληψη οι Ρώσοι συνέχισαν την πιέση τους και με τον Κιθ Λάνγκφορντ να συνδέεται με το καλάθι, προηγήθηκαν με 56-55 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο ο Λάνγκφορντ κρατούσε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα για την Ούνικς, η οποία προηγήθηκε μάλιστα με 72-67 στο 38′, δείχνοντας να καθαρίζει το παιχνίδι.

Τρία άστοχα ελεύθερα τρίποντα του Κώστα Καϊμάκόγλου σε συνδυασμό με το καθαρό μυαλό της Ρεάλ στην επίθεση, είχαν σαν αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ισοφαρίσουν το παιχνίδι (72-72).  Ματσιούλις και Γιουλ έδωσαν το προβάδισμα στη Ρεάλ με 74-72 λίγο πριν το τέλος αλλά ο Τζέιμς Γουάιτ με τρίποντη “βόμβα” έβαλε την Ούνικς και πάλι σε θέση οδηγού (75-74).

Με το ρολόι να δείχνει 7,5 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, ο Γιουλ πήρε τη μπάλα, εκμεταλλεύτηκε την κάκιστη άμυνα της Ούνικς και με καλάθι δύο πόντων χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 31-35, 56-55, 75-76
ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ (Πεδουλάκης): Ουάιτ 13 (1), Λάνγκφορντ 23 (3), Ζήσης 7 (1), Μπίκοφ, Λικοντέι, Πάνιν, Σανικίτζε 6, Σοκόλοφ 4, Καϊμακόγλου 9 (2), Φίσερ 6, Τζέρελς 7 (1).
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ρίβερς 2, Φερνάντεθ 10 (1), Νοτσιόνι 9 (3), Ματσιούλις 7 (2), Ρέγιες 6, Ροντρίγκεθ 6, Αγιόν 10, Κάρολ 2, Γιούλ 7, Μπουρούσης 9, Μεϊρί 8.

Στο ρελαντί η Ζαλγκίρις

paulius-jankunas-zalgiris-nizhny

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση η Ζαλγκίρις Κάουνας κατέκτησε το ροζ φύλλο με αντίπαλο τη Νίζνι. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από το ξεκίνημα του αγώνα, πήραν… κεφάλι με 23-17 στο 10’ και με 48-24 και δεν απειλήθηκαν ποτέ από τους Ρώσους που υπέστησαν την πρώτη τους ήττα.

Έξι παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για τους νικητές που σούταραν με ποσοστό 72% (35/48) στα δίποντα. Ο Παούλιους Γιανκούνας με 13 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ. Στον αντίποδα ο Τέιλορ Ρότσεστι με 16 πόντους διασώθηκε από τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-24, 75-42, 97-63.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Κραπίκας: Λεκαβίτσιους 6, Γκουντάιτις 10 (7 ριμπ.), Καρινιάουσκας 11 (1), Σονγκάιλα 12, Λιπκεβίτσιους 9 (1), Γιανκούνας 13 (1), Γιαφτόκας 12, Μιλάκνις 5, Άντερσον 12 (1 τριπ., 5 ριμπ.), Ταρόλις 2, Ντίμσα 2, Ουλανόβας 1.
ΝΙΖΝΙ (Μπαγκάτσκις): Μπαμπούριν, Παρακχούσκι 9 (6 ριμπ.), Ιβλέφ 7 (5 ριμπ.), Αντόνοφ, Κβοστόφ 4, Κίνσεϊ 7, Ρότσεστι 16 (2), Σαβέλιεφ, Κρίβοσεφ, Τόμπκινς 10 (2), Ντάνιελς 6, Γκολόβιν.

“Καθάρισε” νωρίς η Λιμόζ

nemanja-gordic-cedevita-limoges

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Λιμόζ η οποία δεν εκμεταλλεύτηκε την δύναμη της έδρας της για να “λυγίσει” την Τσεντεβίτα. Οι Γάλλοι εξασφάλισαν διψήφια διαφορά από το πρώτο ημίχρονο (41-31) και ουσιαστικά “καθάρισαν” νωρίς τη… μπουγάδα.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο οι γηπεδούχοι διατήρησαν στα ίδια επίπεδα την άμυνά τους και έμειναν σε θέση… οδηγού μέχρι το φινάλε. Ήταν η δεύτερη ήττα για τους Κροάτες σε ισάριθμους αγώνες.

Ο Νομπέλ Μπουνγκού – Κολό με 17 πόντους ήταν το πρώτο “βιολί” για τους νικητές που υπερείχαν στα ριμπάουντ (36 έναντι 28) και είχαν 58% (17/29) στα δίποντα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λούκα Μπάμπιτς με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 41-31, 58-45, 71-60.
ΛΙΜΟΖ (Ντουπράζ): Σμιθ 7 (7 ριμπ.), Βέστερμαν 7 (1), Καμαρά 2, Μπατίστα 11 (5 ριμπ.), Αμαγκού 4 (1), Μοερμάν 8 (2), Κάρι 8 (2), Σάουθερλαντ, Μπουνγκού – Κολό 17 (1), Πλάιστεντ, Ζερμπό 7.
ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Ρέπεσα): Μαζάλιν 1, Ζούμπσιτς 3 (1), Ράμλιακ 6, Πίλεπιτς 10 (2), Μπάμπιτς 14 (3 τριπ., 5 ριμπ., 5 ασισ.), Ντέλας Α. 5 (1), Μπίλαν 4, Ντέλας Μ. 8 (7 ριμπ.), Γκόρντιτς 9 (1), Αράποβιτς.

Έμεινε αήττητη η Εφές

dyson-efes

Η Αναντολού Εφές ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα με τη Σάσσαρι, καθώς χωρίς να το καταλάβει κανείς πήρε… κεφάλι με 15-5 στο 5’. Η πρώτη περίοδος έληξε με το σκορ στο 24-16. Οι Ιταλοί δοκίμασαν να επανέλθουν, αλλά οι Τούρκοι είχαν σταθερά την πρωτοπορία

Τελευταία “αναλαμπή” για τους γηπεδούχους ήταν όταν κατάφεραν να μειώσουν σε 79-75 στο 39’ με τρίποντο του Τζερόμ Ντάισον ο οποίος ολοκλήρωσε ένα σερί 7-0 της Σάσσαρι (από το 79-68). Όμως μέχρι εκεί… Ο Ντοντάγιε Ντρέιπερ με δύο ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο Νέναντ Κρίστιτς με 15 πόντους ήταν η “αιχμή του δόρατος” για τους νικητές που έμειναν αήττητοι στον όμιλο. Άξιοι συμπαραστάτες του ήταν ο Στεφάν Λάσμε (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και ο Ματ Τζάνινγκ (14 πόντοι). Ο Στράτος Περπέρογλου πρόσθεσε 3 πόντους (0/1 βολές, 0/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος και 1 ασίστ σε περίπου 24 λεπτά. Στον αντίποδα ο Ντάισον (21 πόντοι) δεν έφτανε για τους ηττημένους.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 40-47, 56-63, 75-82.
ΣΑΣΣΑΡΙ (Σακέτι): Λόγκαν 5 (1), Σόσα 9 (2), Σάντερς 15, Λαουάλ 6, Ντάισον 21 (5/9 τρίποντα), Σακέτι, Μπρουκς 7 (9 ριμπ.), Τόντιτς 6 (1), Κουζίν 6.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι 6 (6 ριμπ.), Οσμάν 3, Περπέρογλου 3 (6 ριμπ.), Σάριτς 9, Ντρέιπερ 6 (7 ασισ.), Κρίστιτς 15, Λάσμε 14 (7 ριμπ.), Κορκμάζ 4, Τζάνινγκ 14 (3), Μπιέλιτσα Μ. 8.

Έβαλε την “υπογραφή” του ο Βασιλειάδης

malaga-alba

Σε μία συγκλονιστική σε εξέλιξη αναμέτρηση που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα η Μάλαγα κέρδισε την Άλμπα Βερολίνου. Ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για την ισπανική ομάδα αφού με τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα έβαλε την “υπογραφή” του στη νίκη της Μάλαγα.

Κατά τα άλλα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένα στο παρκέ και με σερί 11-0 μετέτρεψαν το εις βάρος τους 9-4 σε υπέρ τους 15-9 στο 8’. Οι Γερμανοί συντήρησαν τη διαφορά μέχρι το 20-15 του δεκαλέπτου. Η δεύτερη περίοδος άρχισε όπως τελείωσε η προηγούμενη.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς αύξησε τη διαφορά στους 8 πόντους (25-17) στο 11’ χάρη σε ένα τρίποντο του Άλεξ Ρενφρό και ένα καλάθι του Τζαμέλ ΜακΛίν. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν… στροφές στη συνέχεια και με επιμέρους σκορ 15-7 ισοφάρισαν σε 32-32 στο 18’.

Οι δύο ομάδες εισήλθαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με τον φωτεινό πίνακα να αναγράφει το 38-36 υπέρ της Άλμπα. Στην επανάληψη, ο αγώνας απέκτησε μορφή “θρίλερ”. Ο Φραν Βάσκεθ με λέι απ έγραψε το 47-47 στο 25’ ενώ με επιμέρους σκορ 11-5 η Μάλαγα πέρασε μπροστά με 58-52, 2 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου.

Οι Γερμανοί επανήλθαν άμεσα και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 63-63. Η τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης ήταν συναρπαστική. Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου τα ηνία (75-69 στο 35’), ωστόσο με επιμέρους σκορ 15-9, η Μάλαγα έφερε το ματς στα ίσια (84-84) με καλάθι του Τζέισον Γκρέιντζερ στα 35 δευτερόλεπτα.

Εντέλει, ο Βασιλειάδης έδωσε τη λύση για τους Ισπανούς. Ο Έλληνας γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 6 πόντους (2/4 τρίποντα), 1 ριμπάουντ, 1 λάθος και 1 ασίστ σε 15 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα. Ο Ράιαν Τούλσον σκόραρε 13 πόντους για τους νικητές. Από την άλλη ο Μάρκο Μπάνιτς μέτρησε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 36-38, 63-63, 87-84.
ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Μάρκοβιτς 6 (1), Βασιλειάδης 6 (2), Τούλσον 13 (2 τριπ., 8 ασισ.), Τόμας 9 (3), Ενγκουϊράνε, Γκρέιντζερ 12 (2), Βάσκεθ 10, Κουζμίνσκας 12 (1), Στέφανσον 4, Γκριν 6, Γκολούμποβιτς 9.
ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ομπράντοβιτς): Τζίφι 4, Κινγκ 10 (1), Βάργκας, Μπάνιτς 16, Ρέντινγκ 12, Στογιανόφσκι 5, Ρενφρό 10 (1 τριπ., 7 ασισ.), Χάμοντς 11 (3), ΜακΛίν 14, Ραντόσεβιτς 2.