Κεντρική Διεθνή Παγκόσμιο Μεξικό – Αυστραλία 62-70

Μεξικό – Αυστραλία 62-70

bairstrow australia pagkosmio

bairstrow-australia-pagkosmio

Την πρόκριση της στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου πανηγύρισε η Αυστραλία, η οποία ανεβάζοντας στροφές στην τρίτη περίοδο επικράτησε με 70-62 του Μεξικού. Κορυφαίος για τα “καγκουρό” για ακόμα ένα παιχνίδι ο Άαρον Μπέινς, ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα κλειστό (33-32 υπέρ της Αυστραλίας) με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο μεγαλύτερο μέρος του στο σκορ αδυνατώντας να πάρουν κάποια σημαντική διαφορά.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο εκεί που η Αυστραλία ήταν όλα τα λεφτά. Πατώντας τέρμα το γκάζι στην επίθεση σημείωσε 26 πόντους στην τρίτη περίοδο και σε συνδυασμό με τη βελτίωση της άμυνας της έχτισε διψήφια διαφορά.

Στο τετάρτο δεκάλεπτο το Μεξικό πίεσε, έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα αλλά μέχρι εκεί. Η Αυστραλία, δίχως να αγχωθεί, καθάρισε εύκολα το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 32-33, 45-59, 62-70
ΜΕΞΙΚΟ (Βαλδεολμίλος): Στολ 7 (1), Ράμος 8 (2), Μαρτίνεθ, Γκουτιέρεθ 10, Αγιόν 11 (9ρ.), Κρουζ 6 (1), Ερνάντεθ 5 (1), Μέντεθ 10 (2), Παράντα.
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Λεμάνις): Μπρέκχοφ 12 (4), Γκίμπσον 2, Ίνγκλις, Νιούλεϊ 10 (1), Ντελαβεντόβα 7 (1), Μπέρστοου 6, Έξαμ, Μπέινς 21, Άντερσεν 6, Μότουμ 2, Τζαβάι 4.